EAVNIWct63U

Dünyada ve Türkiye’de insanlığın sınandığı şu günlerde; daha bilinçli, barış ve sevgi içinde nasıl bir arada yaşayabiliriz sorularına cevap bulmamız gerekirken, devletin başındakiler değil bunlara kafa yormak, kadının iffetini kahkahaların desibeli ile ölçmeye devam ede dursunlar…Bozulmuş ataerkil enerjinin ses ve vucüt bulduğu bu açıklamalara, davranışlara çok şaşırmasam da, dişinin onurlandırıldığı bir dünyaya uyanma hayalimi canlı tutmaya çalışıyorum.

Hal böyle olunca, tam da gündem kahkahaya odağını vermişken; şu an okumakta olduğum benim için başucu ve büyülü bir kitap olan ve hatta zaman zaman kahkahalarla okuduğum Kurtlarla Koşan Kadınlar’dan (Ayrıntı Yayınları, Yazar Clarrisa P.Estes) bir bölüm paylaşmak istiyorum. İlginçtir ki, Arınç bu talihsiz sözlerini sarf etti, kitapta bu aralar sırası gelen okuduğum bölüm kadınların karından gülmeleri ile ilgiliydi..Tesadüfün böylesi diyeceğim tesadüflere inanmasam da..

Kitabın yazarı, psikanalist Jung’cu Clarissa P.Estes bakın neler diyor kadınların en güçlü ilaçlarından biri olan kendini kaybedercesine gülmek hakkında;

” (…) bir kadının sahip olabileceği en iyi ilaçlardan biri olan karından gülmektir. Kaffeeklatsch’ın (kahve sohbetleri) kadınların bir araya gelmeleriyle ilgili törenlerin bir kalıntısı olduğunu düşünmüşümdür hep. Eskiden olduğu gibi kadınların bağırsaklarından konuştukları, gerçekleri söyledikleri, kendilerini kaybedercesine güldükleri, daha canlı ve neşeli hissettikleri, her şey yoluna girmiş olarak eve döndükleri bir karın konuşması törenidir bu.

Kimi zaman kadınların birbirleriyle yalnız kalabilmesini sağlamak için erkekleri uzaklaştırmaya çalışmak çok güç bir iştir. Sadece şunu biliyorum: Eski zamanlarda kadınlar “balık tutma gezisine” gitmeleri için erkekleri yüreklendirirlerdi. Bu fi tarihinden beri tüm kadınların ya kendileriyle ya da diğer kadınlarla yalnız kalabilmek amacıyla erkeklerin bir süreliğine uzaklaşmalarını sağlamak üzere kullandığı bir hiledir. Kadınlar ara sıra kendileriyle ya da diğerleriyle baş başa, sadece kadınca bir atmosferde yaşamak isterler. Bu, doğal bir kadın döngüsüdür.

Erkek enerjisi güzelaughing-old-womenldir. Güzelden öte de görkemlidir, yücedir. Ama kimi zaman çok fazla Godiva çikolatası yemeye benzer. Bir kaç gün için de olsa temiz ve soğuk bir pirinç pilavı ile tabağı temizlemek için temiz ve sıcak bir et suyu çorbasını özleriz. Ara sıra bunu yapmalıyız.

Ayrıca küçük karın tanrıçası Baubo (kitapta anlatılan mitolojik bir öykünün kahramanlarından) bir parça müstehcenliğin, depresyondan çıkılmasına yardım edebileceği gibi ilginç bir fikri ortaya atar. Kadınların birbirlerine anlattıkları öykülerden kaynaklanan bazı gülme çeşitlerinin, tamamen tatsızlaşacak kadar edepsizce olan kadın öykülerinin libidoyu tahrik ettiği doğrudur. Bunlar bir kadının hayata ilgisini yeniden tutuşturur. Karın Tanrıçası ve karın gülmesi elde etmeye çalıştığımız şeylerdir. (…) Neşeli, “kirli” öykü (kirli kelimesi burada kadınlar arası anlatılan karından gülmeyi sağlayan müstehcen öyküleri simgelemek üzere kullanılıyor) sadece depresyonu yok etmekle kalmaz, kara yüreği öfkeden arındırarak, öncekinden daha mutlu bir kadın bırakır. Deneyin, göreceksiniz.”

Devlet büyüklerimiz (!) iffetli kadın totemini hala bilinçlere zorla yerleştirmeye çalışsınlar, biz kadınlar yazarın dediği gibi kara yüreğimizi öfkeden arındırmak, daha canlı ve neşeli, mutlu kadınlar olmak için karından gülmeye devam edelim, sadece kadın çevremizle paylaşabileceğimiz kirli öyküleri anlatalım. Yapmıyorsak başlayalım. Kadın çemberleri kuralım.

laugh

Çünkü;

Mutlu kadın demek, mutlu erkekler demek, mutlu çocuklar demek, mutlu bir toplum demek, üretken taze ve bol besin veren bir doğa demek, mutlu canlı kanlı bir nesil demek..

Kahkaha ile,

Bilge

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s