IMG_2461

 

Masal şöyle başlar…

Bir ormanda yasayan baba, anne ve genc bir kizdan olusan bir aile vardir. Degirmenci baba zor günler gecirmis ve elinde ailesini gecindirecek sadece sert değirmen taşı ve arka bahçede meyve veren bir elma ağacı kalmıştır. Ağaç keserek geçimini sağlamaya çalışmakta ve gitgide bu iş zor bir hal almaktadır. Bir gün ormanda tuhaf kılıklı yaşlı bir adam çıkagelir. Bahçende ki elma ağacını bana verirsen seni zengin ederim, odun keserek bu kadar zorlanmana gerek kalmaz der…

Değirmenci çaresizce kabul eder ve kendini şöyle teselli eder; “Yerine yenisini dikerim ne olacak ki..” Ve evine doğru dönerken karısının ona doğru heyecan içinde koşmakta olduğunu görür. “Bey Bey, evin içi birden değişti, her yer pahalı eşya ve pırlantılarla doldu” diye sevinçle ve şaşkınlıkla haykırır. Evet der değirmenci, az önce o tuhaf yabancı ile yaptığı takastan dolayı olduğunu anlayarak; olayı karısına anlatır. “Ne olacak Hanım der, yerine yenisini dikeriz üzülme..” Kadın elleri başları arasında ne yaptın Bey! diyerek acı ile ağlamaya başlar; “kızımız tam o esnada arka bahçede meyve ağacının altını süpürüyordu!!”….

Masal, tuhaf yabancının kızı eve almaya gelmesi ile farklı evreler ve açılımlarla devam eder..Bu masalın sadece başlangıç evresi bile çok şey anlatıyor kadınların daha kolay, daha zahmetsiz, daha rahat bir hayat için yaptıkları pazarlıkları ve bu pazarlıkla kurban ettikleri yaratıcı hayatlarını, özlerini, kadınsı özgürlüklerini..

Peki, bu öykü aslında kadinlara daha derinde ne anlatmak istiyor?

Arketipsel psikolojiye göre; Değirmenci baba, bir kadının psişesinde ki içsel babasını, Anne, kadının içinde ki içsel annesini simgelemekte. Genç kız, kadının içinde ki saf yaratıcı dişiyi, özü temsil ederken, tuhaf yabancı ise bir başka deyişle iblis, kadının içinde kendi kendini baltalayan, yok edici, tatminsiz ego’sunu simgelemekte. Öyküde hemen etki altına giren baba iblisle kötü bir pazarlık yaparak karşılığında bilmeden kızını iblise teslim eder ve bunun bedelini ağır ödeyecektir.

Öykü, kadınlara şunu sormaktadır;

Kadınlar hangi kötü pazarlıkları yaparlar?

Masalın anlatıcısı Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Clarissa Estes şöyle açıklıyor bu pazarlığı;

“Örneğin, bir kadın yanlış nedenlerle evlenir ve yaratıcı hayatından kopar. Bir kadının belli bir cinsel tercihi vardır ama kendini bir başkasıyla birlikte olmaya zorlar. Bir kadın büyük biri olmak, büyük bir iş yapmak, büyük bir yolculuğa çıkmak ister ama bunun yerine evde kalıp ataş sayar. Bir kadın hayatı yaşamak ister ama boncuk taneleri gibi küçük hayat parçalarıyla yetinir. Bir kadın kendisi olmak ister ama karşısına çıkan her aşığa bir kolunu, bir bacağını ya da göz küresini verir. Bir kadın ışık saçan bir yaratıcılıkla akar, vampirimsi arkadaşlarını birlikte her şeyin üzerine sifon çekmeye çağırır. Bir kadının hayatını sürdürmesi gerekir, içindeki bir şey söyle der; ” Hayır. Tuzağa düşmek güvende olmaktır” Bu, iblisin “şunu bana verirsen, sana bunu veririm”idir, bilmeden yapılan pazarlıktır..”

Masalda ki anne bütün psişeye Uyan! der. Artık kadının acısı bilinçli hale gelmiştir. Bir zamanlar duygusal işlevlerin donuklaşmasına yardımcı olan içsel anne, pazarlığın korkunç anlamına yeni uyanmıştır. Artık kadın, bilinçli olduğunda bu pazarlığın verdiği acıyı öğrenmek, güçlenmek, bilge bir kadın olmak için kullanabilir..

IMG_2460

Siz ağaç kesmeye devam etmek yerine bahçenizde ki meyve ağacını kime veya kimlere verdiniz? Hangi kötü pazarlıkları yaptınız rahatınızı bozmamak, büyümenizi sağlayacak zorlukları göğüslememek için? Bir kadının kendine tüm dürüstlüğü ile sorması gereken en güçlü sorulardan biridir bu..

Hangi pazarlığı yapmış olursanız olun, Dişi Bilgeliğe geçiş yapmak için hiçbir zaman geç değil. İyi haber ise biraz zaman alacak olsa da bahçe yeniden düzenlenebilir, yeni bir meyve ağacı dikilebilir ve yeniden büyütülebilir..

Yeter ki yaptığımız kötü pazarlıklardan uyanalım..

Güçlü Uyanışlara,
Bilge

*Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Clarissa Estes’e ve masalına bu yazımda bana ilham verdiği için şükranlarımı sunuyorum..

 

2 thoughts on “Kadınlar Hangi Kötü Pazarlıkları Yaparlar?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s