tVOXxeS63a-1920x1080

Yeni yılın çiçeği burnunda bu ilk günlerinde hala eskiyi değerlendirip, bu içsel değerlendirmenin sonuçlarını bilinçli başlangıçlar yapmak için kullanabiliriz.

Her başlangıç içinde bitişin kodlarını taşır. Her bitiş de yeni başlangıçların kodunu. Hayat döngüseldir ve döngüler; hayatı, ölümü ve yeniden dirilişi içinde doğal bir şekilde barındırır. Geçen sene 2015 başında yazdığım yeni yıl yazısında bunu anlatmıştım. Dilerseniz bu zamansız yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazım da değerlendirme ritüelinize güçlü bir ışık tutacaktır.

1 Ocak 2016’nın ilk gününe girdiğimiz an, 31 Aralık 2016’nın da içine adım atmış olduk. Modern dünyamızın yeni yıl gelenekleri eskiyi değerlendirmek yerine bizleri sadece kutlanacak başlangıçlara odaklıyor. Bunun sonucunda, genel olarak bitişleri görmezden geliyor ya da onları derleyip toparlamak yerine dağınık bırakıyoruz. Bitişleri ne kadar bilinçli bir şekilde temizler, atılması gerekenleri atar ve dokunması gereken yerleri dokursak; başlangıçlarımıza da aynı enerjiyi yansıtabiliriz ve taze temiz başlangıçlar yaratabiliriz. Bu bilgelikleri uygulayarak hayatımıza taşımak aynı zamanda bizlerin içsel gücüdür.

ceremony-main

2016’nın ilk günlerindeyiz ve 2015’e hala daha geri dönüp, bu yüksek bilinçten ona bakma şansımız var. Bilge öğretmenim Sukhvinder Sircar’ın bunu en güzel nasıl yapabileceğimizi hatırlattığı notunu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Onun içsel kapıları aralayacak olan önerilerine bir göz atalım;

Başlarken, rahatsız edilmeyeceğinize emin olduğunuz bir zaman ve mekan yaratın kendinize. Ortamı ve sizi yumuşatacak, rahatlatacak mumlar yakın, sevdiğiniz içeceğinizi hazırlayın, güzel bir müzik koyun ve bir süre sadece o ana odaklanıp derin nefesler alın. Hazır olduğunuzu hissettiğiniz zaman başlayın. 

  • Bulunduğunuz günden geriye doğru geçen tüm seneye bir bakın.
  • Yıl boyunca yürüdüğünüz yolun izlerini geriye doğru takip ederek; 1., 2., 3. ve 4.cü çeyreklerin her birinde durup, size neyi yansıttığına odaklanın.

Ve şu soruları sorun;

  • Bu her bir çeyrek yılın teması ne oldu, bir rengi olsa sizce ne renk olurdu, bir tadı olsa nasıl bir tadı vardı?

ve 2015’in her bir çeyrek yılını aşağıdaki sorular eşliğinde değerlendirmeye devam edin.

  • Zorlandığın ve/veya ikilimde kaldığın alanlar nelerdi?
  • Yıl boyunca hangi içsel iblislerin ile savaştın?
  • Senin için kesin olarak ne sona erdi?
  • Zaferle, başarıyla sonuçlanan hangi yeni başlangıçları yaptın? Tüm bunlar için bir an için dur ve kendini bu alanların için takdir et, kendini kutla. Senin bu başarılı başlangıçları yapmanı sağlayan biricik özelliklerinin içinde biraz demlen, sakince otur, onları özümse.
  • Hangi içsel hediyelerini pratik ederek keskinleştirdin, parlattın?
  • 2016’ya girdiğin bu ilk günlerde neleri geride bırakıp salıveriyorsun? Bu sorunun cevabında demlenmeye bırak kendini ve bu adımı kendine has bir ritüel ile tamamla.
  • Sevdiğiniz, sizi rahatlatan yumuşak bir müzik koyun ve bu müzikte dans edin. Dans ederken salırvermeniz gerekenleri geride bıraktığınızın bilinciyle ve yeni başlangıçları, 2016 size ne getiriyorsa onu şimdiden kucakladığınızı hissederek, içinizde kutlamayı hissederek dans edin.

 

newyearfengshui-600x400

Ritüeller geçmiş ve geleceği, bitişleri ve başlangıçları bilinçli bir şekilde birbirinden ayıran özel seremonilerdir ve bu nedenle çok önem taşırlarYapan kişiye hem bitişin yasını hem de başlangıcın kutlamasını sunarlar. Özellikle kadınlar, ritüellere içsel ve enerjisel olarak kolaylıkla ve doğallıkla uyumlanabilirler.

Ritüeller çok karmaşık olmak zorunda değil. Oturduğunuz yerde bir adaçayı tütsüsü yakabilir, size bitişi ve başlangıcı temsil eden objeleri temiz ve güzel bir alan yaratarak yerleştirebilir ve onların huzurunda duanızı, meditasyonunuzu yapabilir, gönlünüzden geçen niyetlerinizi samimiyetle belirtebilirsiniz.

Biten döngülerinizi kabule geçtiğiniz, yeniyi gönül açıklığı ile kucakladığınız, ışığınızı tüm veçheleri ile dünyaya açtığınız bir yıl olsun 2016.

Bitişlerin sevgisiyle ve başlangıçların tazeliğiyle kalın,

Bilge İnal

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s