Aşağıda sizlerle paylaştığım okuyacağınız bu yazımı düzenli aralıklarla yazdığım #disibilgelikbulten okurlarım için kaleme almıştım. Bülten okurlarımdan çok yanıt alınca blog sayfamda da paylaşmak istediğim bir yazı oldu. 

<<<>>>

İlkbahara nasıl geçiş yaptınız? Uykunuz, dünyayı algılayış biçiminiz veya duygusal geçişleriniz nasıl? Kaleme aldığım bu bültenin konusu benim geçişimin sonucudur. 

İÇİMİZDEKİ KUYU VE KENDİNE BAKIM 

tajma-ha-1024x768

Fark ettim ki yazılarımı çektiğim içsel kuyumda yeterince su kalmamış ve ben yaşama verirken kendimi ihmal etmişim. Yazılarım bugüne kadar sadece zihnimin ürünleri değil, onlar içimdeki bu dişi kuyumun ürünü oldular. Dolunayla gelen ders bana şunu hatırlattı hepimiz adına eğer kendini ihmal varsa kendine derinden bakım zamanı, annelik zamanı gelmiş demektir.

Kuyusuz bir zihin, kuyusuz bir psişe; çöl gibi kuru olur, işte tam da bu sebeple hepimizin içimizdeki kuyuyla daimi şekilde baglantida olmasi, kulagini kuyunun derinlerine dayamasi, dinlemesi, beslemesi ve eger varsa içindeki çürümüş suyu arındırması gerekir.

Bir Arketip Olarak İçsel Kuyumuz

Kuyu arketipi çok eski ve kadim bir simgedir. Kadın-erkek bakmaksızın dişil enerjimizin doldurduğu kutsal kabı temsil eder. Sevgi, şefkat, neşe, yaratıcılık, besleyici doğa, şifa, onarım, kapsayıcılık hepsi bu kuyudaki suyundur. Günümüzde içimizdeki kuyu ile temas etmeyi bilmeyen bunu unutmuş olan insanlık toksik bir ruh hali ile yaşamını sürdürüyor. Kadınlar aşırı fedakar olduklarında, Hayır diyemediklerinde, birilerini sürekli memnun etme dürtüsü ile hareket ettiklerinde, kendilerine-bedenlerine bakmadıklarında, fazla iyi anne olduklarında bu kuyunun suyunu tükettiklerini bilmezler; eril dünyanın salt analiz-zihin ve başarı değerleri ile yaşayanlar da kuyu ile nasıl temas edeceklerini bilmezler kendilerini bir çöle döndürürler. Bu kontağı kaybetmişlerin toksik madde alkol ile içlerindeki dişiye ve ruha ulaşma çabalarını artık biliyoruz.

Her türlü yaratıcı eylemin ardında bu kuyuyu buluruz. O bizim dişil (shakti) özümüzün aktığı, önce bizi daha sonra etrafımızdakileri besler. Tüm yaratımlar bu kuyunun içindeki suyun sıhhatli oluşundan gelir. İnsan ruhuna hitap eden her şey bu kuyudan çıkar. Kuyu boşsa, kuyuda su azalmışsa kişi tükeniş hisseder yaratıcı akışı durur. Hele ki kuyudaki su bozulmuş ise o kuyudan çekilen su kimseye iyi gelmez, bozulmuş su hayat vermek yerine hayati zehirler, yaşamı küçültür, azaltır.

Kuyun ne kadar ruh ile doluysa o kadar rahat akıtırsın, kendini tüketmeden paylaşırsın bu suyu dünyanla. Kuyundaki su azalmışsa içindeki vaha yavaşça çöle dönüşür. Vermekten yorulan benliğin daha fazla veremez hale gelir. Sonu tükeniş..Bu sendromu ne kadar çok kadın yaşıyor.

Kuyun boş ise çöle dönersin. Dişil nektarın azalmıştır. Alarm zilleri çalıyor demektir ve derhal kendine ihtiyaç duyduğun o onarıcı sessiz alanı yaratıp en derindeki yorgun veya parçalanmış kadınınla buluşman gerekir.

The Chalice Well & Gardens – Glastonbury, İngiltere

Photo 08-10-2017, 17 35 24

İngiltere’nin Glastonbury şehrinde İlahi Dişi enerjisinin ve onun şifasının etkin ve aktif olduğuna inanılan bir kuyu ve bu kuyuyu çevreleyen büyüleyici güzellikte bir bahçe var. Chalice Well’de kuyular için şunlar yazar.

Kadim zamanlardan itibaren kuyular kutsal yerler olarak görülmüşlerdir. İlahi olana erişim sağlayan gizemli yerlerdir kuyular. Burada bizler, binlerce yıldır varlığını korumuş, şifa ve yenilenme sağlayan bu kuyuyu onurlandırıyoruz. Su yaşamın kaynağıdır ve Chalice Well sürdürülebilir ve özgür yaşam gücünün direk ifadesidir. 

I-Ching’den Kuyunun Bilgeliği 
Ruhsal Öğretmen Bobby Klein eşzamanlı olarak bu hafta gönderdiği bülteninde de [25 Mart 2019] bu kuyudan bahsediyor ve şöyle diyor. Ben bu bülteni yazarken ayni zamanda ayni bilginin gelmesi kolektif dişi bilinç için bir uyarı niteliği taşıyor sanki.

Kuyu, ruhun ihtiyaç duyduğu besinleri, bireysel ve evrensel hakikati ve yaşam gücünü içinde barındırır. O, ruhun besin evidir. Kasenin kendisidir. Burada ruha besin olan suyun içinden yaşam gücü büyür, ruha huzur ve dinginlik gelir. Kuyu sembolü şunu söyler bizlere, kuyudan arı ve temiz su çekebilmek için kuyunun içi temiz ve ruhun beslenebilmesi için yapısının sağlam olması gerekir. Çürük bir yapıda ruh barınamaz, bu içsel ça(t)ışma verir. 

Kendine Bakım ve İçsel Ça(l)ışma işte tam burada devreye giriyor. Kuyunun ne olduğunu ve içindeki suyun marifetlerini anladığın anda bir kadın olarak kendi dişil yanınla derinden temas etmiş olursun. Bu kuyunun boş kalıp kalmadığını daimi bir şekilde içsel olarak kontrol etmeli ve bunu yapabilmek için kendinin en derin ihtiyaçlarını dinleyebilmen gerekir. Fiziken anne olan veya başkalarına alan tutmak sureti ile mecazi anlamda anne olanlarımızın bir noktada kendine annelliği unutmaması gerekir. Almanın olduğu kadar vermenin de bir dengesi vardır. Almadan veremediğin gibi vermeden de alamazsın.

 

a-better-mom-is-a-broken-mom-r2pu2dqy-5466d2733f3c19a0494610578474100c

Kendine Annelik, kendine derinden bakabilme becerisi ve öz beslenme demektir. Kendine bakım arada bir masaj salonuna uğrayıp aldığımız bir masaj randevusu değil veya o çok istediğimiz yemeği yeme hakkı veya tatili organize etme de değildir. Evet bunlar bir yere kadar kendini beslemedir ama kendine annelik daha derin bir ruhsallık barındırır. Bu kendini çok sevme demektir. Bir annenin bebeğini her ne pahasına olursa olsun koruması, güven vermesi ve beslemesi gibi..

Kendine annelik çok daha derin ve yoğun bir bakım verme besleme halidir. Being the Caregiving of Yourself. Bebeği ile yeteri derecede ilgilenen annelerin yaptığı gibi kendinin fiziksel-ruhsal-duygusal-zihinsel ihtiyaçlarını bütünsel olarak gözetmeni ve onları kendine sağlamanı gerektirir. Aşağıda içsel kuyumuzu dişil yollarla nasıl besleyeceğimizden bahsedeceğim ve alma kabınızı yoklamanıza yardımcı olacak bir egzersiz vereceğim.

Ben bir yandan yaşama hizmetim sürerken bir yandan kuyumu doldurmakla ve ona gereken bakımı sağlamakla geçireceğim bu baharı. Ya siz?

En derin sevgilerimle içsel kuyunuzun dolması dileklerimle,

Bilge Inal 

 

 

Not: Dişi Bilgelik aylık bültenlerim ve içinde yer alan dişil pratik ve egzersizler size de ulaşsın isterseniz www.bilgeinal.com adresime girip e-postanızı bırakabilirsiniz. 

 

 

2 thoughts on “İçimizdeki Kuyu ve Kendine Bakım

  1. İçsel kuyumuzu doldurmakla ilgili egzersizden bahsetmişsiniz yazınızda Bilge hanım göremedim önerilerinizi Sevgilerimle Fatma

    1 Nisan 2019 Pazartesi tarihinde Dişi Bilgelik yazdı:

    > Bilgeİnal posted: “Aşağıda sizlerle paylaştığım okuyacağınız bu yazımı > düzenli aralıklarla yazdığım #disibilgelikbulten okurlarım için kaleme > almıştım. Bülten okurlarımdan çok yanıt alınca blog sayfamda da paylaşmak > istediğim bir yazı oldu. <<>> İlkbaha” >

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s