Bu hafta dişil yavaşlamayı konuşacağız. Adından anlaşılacağı üzere dişil yavaşlığın içinde aktif eylem devam eder o içinde yaratımı sürdürür ancak aynı anda sükutunu ve yavaşlığını korur. Tıpkı rahimde döllenmeyi bekleyen yumurtalıklarımız gibi. Yumurta olduğu yerde yavaş fakat içinde yaratıcı canlılığı tutmaya devam eder.

Derin kadın benliğimize giden yolda bedenen ve ruhen yavaşlamak pratik alanımıza almamız gereken en önemli dişil öğretilerden bir tanesi. Ataerkil sistemin enerjisini incelediğimizde bu enerji hız ve sürekli olarak meşgul olma bilinci ile bezelidir.

turtle-509524_640.jpg

Binlerce yıldır insanlık olarak hücrelerimize kadar işlemiştir bu kapsamlı program ve biz hep koşmaya, durmaksızın ilerlemeye, hep yükseğe tırmanmaya programlanmışızdır.

Bir çip düşünün içinizde, bu çipin içini açmadıktan ve onu iptal etmedikten sonra kontrol onun elindedir ve bu sebeple programın yapısı olarak bizler gerçek anlamda yavaşlamayı bilmeyiz. Deneriz fakat kısa sürelidir, deneriz fakat kendimizi suçlu hissederiz, deneriz fakat sıkılırız, deneriz fakat başkalarından geri kaldığımızı düşünürüz, deneriz fakat kendimizi tembel hissederiz, deneriz ve ölecek gibi oluruz.

Ataerkil eril değerlerle şekillenen iş hayatı kadın-erkek bizleri hep hızlı-çevik ve atak olmamızı ister. Yavaşlık sanki lanetlenmiş bir alandır. Bir danışanım vardı üst düzey yönetici, savaşçı girişken güçlü bir karakter. Yavaşlarsam ölürüm demişti. Onu öldürecek olan hıza verdiği anlam ile ona bağımlılığı ve hiç durmaya izin vermeden sürdüğü bedeninin, yolun bir yerinde isyanı olurdu oysa ki. Fakat biz istemezsek hiçbir şey değişmez, dönüşmez. Bizim istememiz, bu derin örüntülere bakmaya gönüllü olmamız gerekir.

Bizler bu hızlı olma, hep zamanın peşinden koşan telaşımızı hayatımızın diğer alanlarına da taşırız. Hızlı yeriz, hızlı sevişiriz, hızlı konuşuruz, hızlı yemek yaparız, hızlı dinleriz, hızlı duş alırız, hızlı okuruz, hızlı tatil bile yaparız, hızlı hızlı hep hızlı..Yanılıyor muyum?

Gerçekten yavaşlayabildiğimiz çok az zaman vardır. Gerçek bir yavaşlamanın içinde hiçbir şey yoktur. Hem yavaşlamak hem kitap okumak yoktur. Hem yavaşlamak hem maillere bakmak yoktur. Hem yavaşlamak hem konuşmak yoktur.

Gerçek bir yavaşlama (dişi) ile zihinsel (eril) hiçbir faaliyet yan yana olamaz. Gelmemelidir. O, sadece bedendir.

Yavaşlamanın Gerçek Doğası – Yumurtalıklarımız

Döllenmeye hazır yumurtalıkların alıcı bir yavaşlıktadır. Fakat onlar dinamiktir, canlıdır da. Yavaş ve dinamik-canlı. Bu hal içgüdüsel eyleme zemin hazırlar. Bu sebeple yavaşlarsan çiçek açarsın, yumurtalığın sperm ile döllenip içinde tohumlanan hayat gibi. Zamanı geldiğinde yeni hayat doğar ve yavaşlık benliğe hizmet eden gerçek bir hıza dönüşür. İşte böyle bir zamanda hızlı olabilirsin. Bu doğal döngüdür. Yavaş, hızlı, yavaş, hızlı..

Bedenlenmiş – Cisimleşmiş (embodied) Dişil, yavaştır fakat dinamik bir enerjisi vardır. 

black-butterfly-pink-flowers

Sevgili Okur,

İçindeki gerçek dişili aktive etmek istiyorsan bedeninin içinde sürekli bir biçimde yavaşlamayı bilmelisin. Bunu sana kurumsal hayatın, sistem vermeyecek bunu sen kendin için bilinçli bir farkındalıkla yapmalısın.

Kendin ve bedenine bunun için alan açmalısın.

Tıpkı bir annenin bebeğini yavaş bir özenle sevdiği gibi kendi bedenine de aynı özeni ve sabrı gösterebilmelisin. Yavaşladığında bedenin stres hormonlarını yok eder, kadınlık hormonlarını besler ve sen yaşama karşı alıcı bir konuma geçersin. 

Dişil yavaşlık bedeni tam bir dinlendirebilme halidir. Fakat bunu pasif-depresif veya hiç harekete geçmeyen atalet bir hal ile karıştırma. Bu tarz bir yalancı yavaşlama hali seni erozyona götürür, yaratıcı kaynaklarını boşa harcamana neden olur.

Gerçek bir yavaşlık zihinsizliktir, bedenin her bir yapış halinde bilinçte olmaktır.

İkinci bir erozyon da, sen başkalarını memnun etmeye ve otoriter beklentileri karşılamaya odaklı olduğun sürece hızla hareket etmenden kaynaklanır. Bu güdün olduğun sürece yavaşlayamayacaksın. Onlar için yaşadığın sürece hızın ataerkil dünyasında bedenini kurutursun. Çürür ve tükenirsin. Kimseyi memnun etme ve fakat herkesi mutlu et. 

Bedenine güven, o sana gerçeği söyleyecek. 

Bak bakalım adımların hızlı ve bir yere yetişme, hızla bir yere varma odaklı mı? Yoksa adımların telaşsız ve alıcı bir konumda mı?

Bedenin sen ne kadar yavaşlamaya gayret etsen de, gerçekten yavaşlayıp yavaşlayamadığının bilgilerini verir sana. Bunu en kolay adımlarında görebilirsin.

Sakin ve telaşsız mı? Hızlı ve yoğun mu?

Sokakta, iş yerinin koridorlarında nasıl ürüdüğünü izle. Yürürken bedeninde neredesin? 

Yavaşlığın içinde ‘erk’ biriktirdiğiniz gerçek, doyurucu ve tatmin getiren eylemlerinize açıldığınız zamanlarınız olsun dilerim.

 

Sevgiyle,

Bilge İnal

 


 

#disibilgelikmonthly #yayınlanmışbültenler

*Bu yazımı ilk kez, Dişi Bilgelik Bi-Weekly Bültenlerine üyeliği olan okuyucularım ile 27.10.2018 tarihinde paylaştım. Yazıların devamında her bülten konusuna uygun egzersiz ve pratiklerden faydalanmak isterseniz bültenlerime üye olabilirsiniz. Bülten üyeliği için www.bilgeinal.com web adresimi ziyaret ederek e-postanızı bırakabilirsiniz.

**Somatik Koçluk Seansları: Benimle bireysel seanslar için iletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

***Blog ve bülten yazılarının her hakkı saklıdır. Yazımın tamamını kaynak ve isim göstererek blog üzerinden paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s