‘Yaratıcı Dişi Benliğe Dönüş’

ONLINE İNZİVA (10 MAYIS 2020 – 7 HAZİRAN 2020 )

Bu online atölyede Elsiz Kız öyküsünü Estes’in önsözünde tavsiye ettiği gibi hazır evde zamanımızı doldururken, ilham perilerimiz ve özümsemeye olanak sağlayan bir ritim ile birlikte okuyacak, arketiplerini açacak ve daha önemlisi yapacağımız bu açılımları yaşamınıza bir harita gibi sereceksiniz.

Buluşacağımız bu 5 hafta boyunca adım adım öykünün her evresini, arketiplerini kendi yaşamınıza bir ayna gibi tutabilmeniz ve ruhsal onarımınızı yapabilmeniz için erginlenme ormanınızda sizlerle birlikte yürüyecek, ellerini büyüten diğer kadınların seslerini duymanızı sağlayacak ve size ev ödevleri vereceğim.

Elsiz Kız öyküsünün rehberliğinde bol bol yazacak, kendinize, kapalı kapıları açan soruları soracak, bedeninizle somatik bağlantı kuracak, dua edecek, gözyaşlarınızla ellerinizi arındıracak ve elma ağacınızın toprağını bunlarla besleyeceksiniz.

Kendi ormanınızda ateşi yeniden yakacaksınız.

Güvenli bir alanda, aynı şarkıyı söylemek isteyen diğer elsiz kadınların buluştuğu online bir mağara bu buluşacağımız. Mağaralar, kadın bilgeliğinde karanlık, büyüten, besleyen ve dönüştüren bir rahmi simgeler. Estes, kitabında mağaralar için şunları yazmıştır; 

Mağaralar: Kadim erginlenme ortamlarıdır. Tabuların yıkıldığı, psişenin katilinin kovulduğu, imha ettiği yerlerdir.

Benim rolüm mağaranın ortasında ısınmanız, atacaklarınızı, artık işe yaramayanları yakmanız, kemikleriniz üzerine şarkılarınızı söyleyebilmeniz için ve yasla ulumanız için size ateşi canlı tutmak ve bu ateşin etrafında otururken Büyük Ana’nın çorbasını karıştırmak ve size dişi bilgeliğin alanını açmak ve tutmak.

Dr.Clarissa Pinkola Estes’in önsözünden Elsiz Kız;

‘Elsiz Kız’ dikkate değer bir öyküdür, onda masalın katmanlarının altından etrafı dikizleyen eski gece dinlerinin ayak izlerini buluruz. Öykü, dinleyenlerin kadın kahramanının dayanıklılık sınavına katılabileceği şekilde oluşturulmuştur, çünkü masal öyle bir genişler ki, anlatması uzun surer, özümsemesi ise daha da uzun. Öykü, bizi ağaçların köklerinin çok, ama çok altında yatan bir dünyaya çekiyor. ‘Elsiz Kız’ın bir kadının hayat süreci için malzeme sunduğunu, pişesinin anahtar yolculuklarından en önemlisiyle ilgili olduğunu görüyoruz. ‘Elsiz Kız’ yıllarca süren bir yolculuğu – bir kadının bütün ömrünün yolculuğunu- kapsar.

Onun için bu öykü özeldir ve onu özümsemek için en uygun ritim, ilham perinizle birlikte oturmak ve zamanınızın bol olduğu bir sırada kısım kısım açıp okumaktır.

‘Elsiz Kız’, kadınların dayanıklılık töreni yoluyla yeraltı ormanına geçişiyle ilgilidir. Dayanıklılık dersleri, doğanın her yanında görülür. Peki bu ders nerede gerçekleşir, bu nitelikler nerede kazanılır? La Selva Subterranea’da, yeraltı ormanında, kadın bilgeliğinin alt dünyasında. Bu, bildiğimiz dünyanın, ego tarafından algılanan dünyanın altında yaşayan vahşi bir dünyadır. Oradayken, bize içgüdüsel dil ve bilgelik aşılanır. Bu açıdan bakınca, üst dünyanın bakış açısından kolaylıkla anlayamayacağımız şeyleri anlarız. Bu masaldaki kız birkaç iniş türü konusunda ustalık kazanır. Bütün bu iniş, kayıp, bulma ve güçlenme döngüleri, kadınların vahşinin yenilenmesiyle ilgili ömür boyu süren geçişlerini, yani erginlenmelerini anlatır.

Benim Önsözümden Elsiz Kız Öyküsü;

Bu öykü, erginlenme ormanına girmiş her kadının temelidir. İskelettir adeta. Ataerkil dünyanın içinde yer altına gönderilmiş yaratıcı dişinin hikayesidir bu öykü. Toplumun kabul koşullarına uyum sağladığın sürece varsın diyen sistemin kabul programının, içindeki psişik duvarlardan sökülmesi için araçtır bu öykü.

Ellerimizi büyütmek için neye ihtiyacımız olduğunu bulmak bir yana, hayatla yaptığımız kötü pazarlık ve kendimizi, diğerlerini manipüle ederek hayatta kalan yanımızla yüzleşiriz. Bu vesileyle, psişik ellerimizi ve çiçeklenen elma ağacımızı derinden anlarız.

 • Ellerimize ve arka avludaki elma ağacımıza gerçek bir yaşam için ihtiyacımız vardır.
 • Ellerimizle neye, kime dokunabileceğimizi biliriz.
 • Ellerimizle yolda karanlıkta tutuna tutuna ilerleriz. Avuç içlerimizde karanlıkta gören gözlerimiz vardır. Buna ihtiyacımız vardır. Eller yoksa gören sezgileriniz de yoktur.
 • Ellerimizle hayatımızda ayıklanması gerekenleri ayıklayabilir, beslenmesi gerekenleri besleyebiliriz.

Belki de, psişik ellerimize en çok ihtiyacımız olan zamanlardan geçiyoruz. Hikayede geçtiği gibi, ellerin kesilmiş olması öyle büyük ve öyle gerçekçi bir arketiptir ki, sistemin bizi ele geçirmsine izin vererek daha küçücükken yaratıcı ellerimizi veririz.

 • Kim ne der ile ellerimizi veririz.
 • Daha zengin, daha düzgün, daha güvenli, daha toplumun ailenin beklentilerine uygun fakat daha aşksız bir hayata ellerimizi veririz.
 • Daha küçük fakat güvenli bir hayat için ellerimizi veririz.
 • Yorulmamak için sıkıcı bir hayata ellerimizi veririz.
 • Aile, örf, adet, gelenek, soy için sorgusuzca veya aksini sorguladıkça suçlu hissedeceğimiz için ellerimizi veririz.

Estes’in dediği gibi bu öyküyü anlatması uzun sürer ve özümsemesi daha da uzun. 2016 yılında Estes’in bizzat hocalığında okuduğum Elsiz Kız’ı özümsemem, o programdan döndükten sonra 3 yılımı aldı ve okuma gruplarını açabilmeye öyle başladım. (Kurtlarla Koşan Kadınlar syf.bkz.)

İnanıyorum ki kesilen kadın ellerimizi yeniden büyütmek 3 yıl değil en az 30 yılımızı alacak bir şey. Fakat bu dediğim hevesinizi kırmasın, söylemek istediğim gerçek dişi ellerimizi büyütmek tüm yaşamımızı alabilir. Bunun gerçekte ne kadar bir süre alabileceğini hiçbirimiz bilemeyiz. Eller büyümeye, şekil değiştirmeye devam eder. Ben bu özümsememin ardında hala kendimi özümserken buluyorum.

Bu Öykü;

Yaratıcı dişil benliğin en önemli simgelerinden kopan ellerimizi nerede kaybettiğimizi bize gösteren, onları yeniden büyütmenin yol haritalarını sunar bizlere.

Arka bahçemizde unuttuğumuz elma ağacının kıymetini idrak ettirir bizlere, ağacın kökü oradadır unuttuğumuz avluda, onu yeniden hayata döndürmemizin benliğimizin derinlerine içe bakış ile gerçekleşeceğini bize anlatır.

Yeraltı ormanı bir kadının kendini büyüttüğü, erginlediği, içsel dünyasını onardığı, dişi ve eril vasıflarını bütünlendiği psişik ormanıdır. Erginlenme ise, daha derin akılla, vahşi benlik ile bilinçli bir birliktelik kurmanın yolunu takip etmeye karar verdiğimiz süreçtir. (Erginlenme: C.P.Estes)

Elsiz Kız atölyesi ile birlikte gireceğimiz yeraltı ormanının kapıları;

Kendini, bedenini, hayatını kavrayan, ürettiren, yarattıran, dokunduğu her yeri çoğaltan ve güzelleştiren psişik ellerini büyütmek isteyen, kendi yolculuğunda güçlenmenin ve büyümenin sorumluluğunu almaya hazır her kadına açıktır.

Atölye Detayları ve Yaklaşımı

 • 5 hafta boyunca her Pazar online program Zoom ile bağlanıp bir araya geleceğiz.
 • Öykünün tümünü tek seferde değil, aşama aşama evreler halinde anlamları kendi yaşamlarınıza sererek aça aça okuyacağız.
 • Atölye 5 haftalık bir pakettir ve tüm haftalara katılmanız beklenir.
 • Grup ile güvenli ve samimi bir ortam içinde kendinize derinlemesine bir içe bakış, paylaşımlarla keşiflerinizi dönüştürme olanağı bulacaksınız.
 • Bir sonraki buluşmaya kadar kendi zamanınızda masalın evrelerini özümseme, evinizde size verilen pratikleri uygulama fırsatınız olacak.

Bu Atölye Kimler İçin?

Bu atölye, Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabından bağımsız olarak kendini burada hisseden ve çağrısını duyan her kadına açıktır.

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını daha önce defalarca okumuş olabilirsiniz fakat Elsiz Kız atölyesi sizi yine de çağırıyor olabilir. Burada amacımız okumanın ötesine geçip Elsiz Kız’ı yaşam hikayenizin içinde bedenselleştirmek.
 • Kitabı veya bu öyküyü hiç okumamış olabilirsiniz yine de bu atölye ruhunuza bir yerlere dokunduysa yine bu atölye sizin içindir. Gelin.
 • Kitap kitaplığınızda uzun süredir üzeri tozla kaplı sizi bekliyor olabilir, ilk açılışınızı Elsiz Kız ile yapmanız iyi olabilir
 • Katılım isteğinizi zihninizle ölçmeyin, şu satırları okurken içinizde bir yerde alan buluyorsa burada olmalıyım hissi varsa, ateşin çevresinde yeriniz var ve hazır demektir. Adım atıp bunu eyleme dönüştürmek ise sizin bilinçli seçiminiz olacak.

Atölye Tarihleri ve Katılım Bedeli

10 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihleri arasında her hafta Pazar günü saat 14.00 – 16.00 arasında buluşacağız.

10 Mayıs / 17 Mayıs / 24 Mayıs / 31 Mayıs / 7 Haziran 

Tüm Program Katılım Bedeli: 500 TL’dir. (5 Hafta için)

Son Kayıt Tarihi : 5 Mayıs

*Kayıt sonrası oluşabilecek herhangi bir iptalde ödeme iadesi yoktur. 

Kayıt, Bilgi ve Sorularınız için: elsizkizatolye@gmail.com

Bilge İnal, Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının yazarı Jung ekolünden psiko-analist Dr. Clarissa Pinkola Estes ile 2016 yılında kitabın kolaylaştırıcılık programına katılarak tanışmış ve Elsiz Kız masalını onunla çalışmıştır.  Bu masalın sembolleri ve hikayesi, Bilge’ye,  kadınları güçlendiren ve derin benlikleri ile temas etmelerine olanak tanıyan Dişi Bilgelik yaklaşımlı çalışmalarında kadınlara, kendi hikayelerinin analizlerini yapabilme konusunda kapsamlı bir alan açmasını ve sunmasını sağlamaktadır.