thTANPEY91

“Eğer öykü tohumsa, biz onun toprağıyız.” Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa Pinkola Estes

Dişil uyanışın yükselmesi ile birlikte, büyük öğretmen ve Jung ekolü psiko-analisti yazar Clarissa Pinkola Estes’in xxx ylında ilk kez yayınladığı bu kitabı, yükselişin 2.dalgası ile daha fazla kadının başucu kitabı haline geldi. 

Benim kitapla olan ilişkim 2013 yılında başladı ve bir çok kadının yaptığı gibi bir müddet kitap rafımda bekledi. Sonra bir gün tinsel doğamın hazır olduğu o vakit geldi ve elime aldım, ekmeğim suyum oldu, ac bir kurt gibi yedim sayfaları içtim her bir satırını. 

Öyle ki, 2016 yılında benim yaşam öykümü en iyi şekilde tanımlayan ve analiz eden Elsiz Kız masalını Estes ile okumaya gittim Amerikanın Colorado eyaletine. Dr. Estes bireyleşme basamaklarını kadınlara kadın bilgeliğini aktarmak için 70lerinin sonuna geldiği bu yıllarınada açtığı eğitim programları ile yapıyor. Mirasını birikiyor bizlere. 

Singing Over The Bones (Kemikler Üzerine Şarki Söylemek) isimli bu programında Elsiz Kız masalı uzerinden kitabi gruplara nasıl kolaylaştırıcılık yaparız, bunu onunla birlikte derinleşerek okuduk, aktardıklarını dinledik, Elsiz Kızları kendi ellerimizde bulduk.

Ruh dönüştürücü bir deneyimdi. 

Türkiye’ye döndükten 2 yıl sonra 2019 yılında Elsiz Kız masalının genel kitle için okuma gruplarını açmaya başladım. Yasadığım şehir İzmir’de başlattığım bu okumalar başka şehirlerden gelen diğer Elsiz Kızların talepleriyle şekillendi ve Elsiz Kız illeri dolaşmaya başladı. 

 

Dr.Clarissa Pinkola Estes’in önsözünden Elsiz Kiz; ‘Elsiz Kız’ dikkate değer bir öyküdür, onda masalın katmanlarının altından etrafı dikizleyen eski gece dinlerinin ayak izlerini buluruz. Öykü, dinleyenlerin kadın kahramanının dayanıklılık sınavına katılabileceği şekilde oluşturulmuştur, çünkü masal öyle bir genişler ki, anlatması uzun surer, özümsemesi ise daha da uzun. Öykü, bizi ağaçların köklerinin çok, ama çok altında yatan bir dünyaya çekiyor. ‘Elsiz Kız’ın bir kadının hayat süreci  için malzeme sunduğunu, pişesinin anahtar yolculuklarından en önemlisiyle ilgili olduğunu görüyoruz. ‘Elsiz Kız’ yıllarca süren bir yolculuğu – bir kadının bütün ömrünün yolculuğunu- kapsar.

Onun için bu öykü özeldir ve onu özümsemek için en uygun ritim, ilham perinizle birlikte oturmak ve zamanınızın bol olduğu bir sırada kısım kısım açıp okumaktır.

‘Elsiz Kız’, kadınların dayanıklılık töreni yoluyla yeraltı ormanına geçişiyle ilgilidir. Dayanıklılık dersleri, doğanın her yanında görülür. Peki bu ders nerede gerçekleşir, bu nitelikler nerede kazanılır? La Selva Subterranea’da, yeraltı ormanında, kadın bilgeliğinin altdünyasında. Bu, bildiğimiz dünyanın, ego tarafından algılanan dünyanın altında yaşayan vahşi bir dünyadır. Oradayken, bize içgüdüsel dil ve bilgelik aşılanır. Bu açıdan bakınca, üstdünyanın bakış açısından kolaylıkla anlayamayacağımız şeyleri anlarız. Bu masaldaki kız birkaç iniş türü konusunda ustalık kazanır. Bütün bu iniş, kayıp, bulma ve güçlenme döngüleri, kadınların  vahşinin yenilenmesiyle ilgili ömür boyu süren geçişlerini, yani erginlenmelerini anlatır.

***

ATÖLYE PROGRAMININ KAPSAMI

Bir kadın olarak kendi özgün gücünüze büyüme yolculuğunuzda yeraltı ormanına girmiş olabilirsiniz, henüz ormanın girişinde ormanın içine doğru ürkek fakat içsel bir çekilme ile bakıyor olabilirsiniz ya da daha önce sayısız kere yeraltı ormanınızın farklı yerlerini, derinliklerini ziyaret etmiş olabilirsiniz..Yeraltı ormanı bir kadının kendini büyüttüğü, erginlediği, içsel dünyasını onardigi, feminen ve maskülen veçhelerinin bütünlendiği psişik ormanıdır.

Elsiz Kız atölyesi ile birlikte gireceğimiz yeraltı ormanının kapıları; kendini, bedenini, hayatını kavrayan, ürettiren, yarattıran, dokunduğu her yeri çoğaltan ve güzelleştiren psişik ellerini büyütmek isteyen, kendi yolculuğunda güçlenmenin ve büyümenin sorumluluğunu almaya hazır her kadına açıktır.

Bu atölye Kurtlarla Koşan tüm Elsiz Kadınlar içindir.

Yeraltı ormanında ellerinizi büyütmeye istekli ve hazırsanız;

  • 3 hafta boyunca her Cumartesi, Bilge Inal’in kolaylaştırıcılığında atölye grubu ile Elsiz Kız öyküsünü okuyacaksınız.
  • Öykünün simgesel açılımlarını kendi hayat hikayenizde atölye uygulamaları eşliğinde adım adım araştırıyor olacaksınız.
  • Grup ile güvenli ve samimi bir ortam içinde kendinize derinlemesine bir içe bakış, paylaşım ve keşiflerinizi dönüştürme olanağı bulacaksınız.
  • Kitabı öncesinde baştan sona okumuş olmanız gerekli değildir, sadece ilgili ve açık olmanız yeterlidir.

Bu atölye, Clarissa Pinkola Estes’in önerdiği yöntem ve uygulamalar eşliğinde, kadınlara özel çalışmalarda deneyimli Dr. Estes Arketipsel ve Kültürler Arası Psikoloji Çalışmaları Enstitüsü’nden sertifikalı Bilge Inal’ın kolaylaştırıcılığında açılmaktadır.

Atölye 8 kişi ile sınırlıdır.

Güncel program tarihleri henüz belirlenmemiştir. 

Bilgi ve Kayıt: info@mitracoaching.com

***

Bilge ile Elsiz Kız ve KKK Okuma Etkinlikleri 

***