Kurtlarla Koşan Kadınlar: Elsiz Kız Atölyesi

kurtlarla kosan kadinlar

“Eğer öykü tohumsa, biz onun toprağıyız.” Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa Pinkola Estes

 

Dr.Clarissa Pinkola Estes’in önsözünden Elsiz Kiz; ‘Elsiz Kız’ dikkate değer bir öyküdür, onda masalın katmanlarının altından etrafı dikizleyen eski gece dinlerinin ayak izlerini buluruz. Öykü, dinleyenlerin kadın kahramanının dayanıklılık sınavına katılabileceği şekilde oluşturulmuştur, çünkü masal öyle bir genişler ki, anlatması uzun surer, özümsemesi ise daha da uzun. Öykü, bizi ağaçların köklerinin çok, ama çok altında yatan bir dünyaya çekiyor. ‘Elsiz Kız’ın bir kadının hayat süreci  için malzeme sunduğunu, pişesinin anahtar yolculuklarından en önemlisiyle ilgili olduğunu görüyoruz. ‘Elsiz Kız’ yıllarca süren bir yolculuğu – bir kadının bütün ömrünün yolculuğunu- kapsar.

Onun için bu öykü özeldir ve onu özümsemek için en uygun ritim, ilham perinizle birlikte oturmak ve zamanınızın bol olduğu bir sırada kısım kısım açıp okumaktır.

‘Elsiz Kız’, kadınların dayanıklılık töreni yoluyla yeraltı ormanına geçişiyle ilgilidir. Dayanıklılık dersleri, doğanın her yanında görülür. Peki bu ders nerede gerçekleşir, bu nitelikler nerede kazanılır? La Selva Subterranea’da, yeraltı ormanında, kadın bilgeliğinin altdünyasında. Bu, bildiğimiz dünyanın, ego tarafından algılanan dünyanın altında yaşayan vahşi bir dünyadır. Oradayken, bize içgüdüsel dil ve bilgelik aşılanır. Bu açıdan bakınca, üstdünyanın bakış açısından kolaylıkla anlayamayacağımız şeyleri anlarız. Bu masaldaki kız birkaç iniş türü konusunda ustalık kazanır. Bütün bu iniş, kayıp, bulma ve güçlenme döngüleri, kadınların  vahşinin yenilenmesiyle ilgili ömür boyu süren geçişlerini, yani erginlenmelerini anlatır.

ATÖLYE PROGRAMININ KAPSAMI

Bir kadın olarak kendi özgün gücünüze büyüme yolculuğunuzda yeraltı ormanına girmiş olabilirsiniz, henüz ormanın girişinde ormanın içine doğru ürkek fakat içsel bir çekilme ile bakıyor olabilirsiniz ya da daha önce sayısız kere yeraltı ormanınızın farklı yerlerini, derinliklerini ziyaret etmiş olabilirsiniz..Yeraltı ormanı bir kadının kendini büyüttüğü, erginlediği, içsel dünyasını onardigi, feminen ve maskülen veçhelerinin bütünlendiği psişik ormanıdır.

Elsiz Kız atölyesi ile birlikte gireceğimiz yeraltı ormanının kapıları; kendini, bedenini, hayatını kavrayan, ürettiren, yarattıran, dokunduğu her yeri çoğaltan ve güzelleştiren psişik ellerini büyütmek isteyen, kendi yolculuğunda güçlenmenin ve büyümenin sorumluluğunu almaya hazır her kadına açıktır.

Bu atölye Kurtlarla Koşan tüm Elsiz Kadınlar içindir.

Yeraltı ormanında ellerinizi büyütmeye istekli ve hazırsanız;

  • 3 hafta boyunca her Cumartesi, Bilge Inal’in kolaylaştırıcılığında atölye grubu ile Elsiz Kız öyküsünü okuyacaksınız.
  • Öykünün simgesel açılımlarını kendi hayat hikayenizde atölye uygulamaları eşliğinde adım adım araştırıyor olacaksınız.
  • Grup ile güvenli ve samimi bir ortam içinde kendinize derinlemesine bir içe bakış, paylaşım ve keşiflerinizi dönüştürme olanağı bulacaksınız.
  • Kitabı öncesinde baştan sona okumuş olmanız gerekli değildir, sadece ilgili ve açık olmanız yeterlidir.

Bu atölye, Clarissa Pinkola Estes’in önerdiği yöntem ve uygulamalar eşliğinde, kadınlara özel çalışmalarda deneyimli Dr. Estes Arketipsel ve Kültürler Arası Psikoloji Çalışmaları Enstitüsü’nden sertifikalı Bilge Inal’ın kolaylaştırıcılığında açılmaktadır.

Atölye 8 kişi ile sınırlıdır.

Güncel program tarihleri için buraya tıklayın.

Bilgi ve Kayıt: info@mitracoaching.com

***

Bilge ile Elsiz Kız ve KKK Okuma Etkinlikleri 2019

18 Şubat 2019 Okunacak Öykü Elsiz Kız IZMIR / Rezervasyon: melisaerdin14@gmail.com 

18 Mart 2019 Okunacak Öykü Vasalisa IZMIR / Rezervasyon: melisaerdin14@gmail.com

23 Mart 2019 Okunacak Öykü Elsiz Kız BURSA / Rezervasyon: ecearar@gmail.com

30 Mart 2019 Okunacak Öykü Elsiz Kız ANKARA / Rezervasyon: tutkuefe7@gmail.com 

***

Elsiz Kız Atölye Katılımcılarından..

 

Yardım ettiğin, henüz yolun başında olan genç kadınlardan biriydim seninle buluştuğumuzda. Fikirlerle doluydum. ‘İçimde bir kıvılcım var ama bir türlü alevlendiremiyorum.’ demiştim. Koşulsuz şartsız, hiçbir karşılık beklemeden ‘Gel, alevini birlikte canlandıralım.’ dedin. Geldim. Gördüm. Yolun başındaydım, ellerim yoktu, fark ettirdin. Safdildim, safdilim. Ancak ellerimi görüyor ve yaratmaya çalışıyorum. Ve hepsi yaratmış olduğun farkındalık sayesindedir. En son, elime bir taş tutuşturdun, bir yanar dağdan getirilen. Bana bir kez daha demiş oldun, ‘alevini canlandır’ diye, hiç fark etmeden. O taşla yola çıktım, yolumdayım. Bu revanlığın rehberini ise aklımdan bir an olsun çıkartmıyorum.. minnetlerimi kabul et – Cisem

‘Yaşam yolculuğumda pek çok çalışmaya, atölyeye katilmişim. Tüm yaşamımı, her ani, her aşaması ile irdelediğim mucizevi bir çalışma oldu. Yoğun ve derin kesiflerle dolu bir çok durak ve aşama, açıklayıcı bir yol haritası ile karşı karşıyaydım. Hazır olunduğunda açılacak bir kapı, farkındalık ve kesif yolculuğu. Üç günün sonunda ki yeni bene açılan güçlü bir pencere.’ – Buket

 

‘Kadının erginlenme yolculuğunda güçlendirici, sorgulayıcı, kendi adımlarını netleştiren güçlü bir çalışma. Kendinizi beslemek adına yapabileceğiniz çok önemli bir adim. Spritüel değil, ayakları yere basan psikoterapik unsurlarla ilerleyen, psişede derin izler bırakan bir çalışma. ‘ – Özgür

 

‘Üç günün sonunda nasıl bir şekilde çıkacağımı bilmediğim ama bir şeyler olacağını kesin olarak bildiğim bir halde girdim atölyeye. Farkında olduğumu sandığım bir çok alana isik tutmamı, tam olarak ne olması gerektiğini ve ne durumda olduklarını fark etmemi, kadının erginlenme yolculuğunda yolda hangi hal ile yürümeni gösteren, eline bir yol haritası aldığımı hissettiren bir atölye çalışmasıydı. İyi ki buradaydım.’ – Hülya